Kaj vam pove indeks telesne teže in kako ga izračunati?
| Članek je bil prebran 1.713 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

ITM oziroma indeks telesne mase (teže) (ang. BMI – Body Mass Index) je količnik med telesno maso (v kg) in kvadratom telesne višine (v metrih). Ocena telesne teže je zelo pomembna, saj se v zadnjih časih v razvitem svetu vse pogosteje srečujemo s prekomerno telesno težo, v revnejših državah pa s podhranjenostjo. Indeks telesne teže je tako merilo, na podlagi katerega je mogoče določiti, ali je neka oseba primerno prehranjena, ali pa je morda pod- ali prenahranjena. Primerno prehranjena odrasla oseba ima tako ITM med 18,5 in 24,9. Če je količnik oziroma kvocient nižji od 18,4 to že pomeni podhranjenost oziroma, da ima oseba prenizko telesno težo glede na svojo višino. Vrednosti nad 25 pomenijo prenahranjenost, pri čemer se povišano telesno maso pri ITM nad 25 običajno opredeli kot zvečano telesno težo, pri vrednostih nad 30 pa kot debelost.

ITMZakaj je telesna teža in ITM sploh tako pomembna?

Debelost in prekomerna telesna teža je v razvitem svetu vse večji zdravstveni problem in predstavlja resno zdravstveno tveganje. Če je neka oseba prekomerno debela in ima tudi višji ITM, potem to lahko pomeni povišana zdravstvena tveganja za številne kronične bolezni (npr. zvišan krvni sladkor ali krvni tlak, zvišane krvne maščobe, bolezni srca in ožilja, bolezni gibalnega aparata, bolezni dihal, nastanek raka, itd.). Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) celo svari pred pandemijo debelosti, saj trendi kažejo, da bo v prihodnosti še več prekomerno debelih posameznikov, kar pomeni, da bo debelost pomenila še večje zdravstveno tveganje in še večje število kronično obolelih posameznikov. V Sloveniji naj bi se s prekomerno telesno težo borila več kot polovica populacije (55,1%). Ker telesna teža z leti samo še narašča, če zoper to ne ukrenemo nič, je zelo pomembno, da svojo telesno težo in ITM nadziramo ter ukrepamo, ko opazimo, da se veča.

Kaj pomeni indeks telesne teže?

ITM oziroma indeks telesne mase nam pomaga oceniti razmerje med pusto telesno maso in med maščobami. Količnik oziroma kvocient, ki ga pri tem dobimo, nam pove, ali smo podhranjeni, primerno prehranjeni ali pretirano prehranjeni. V kolikor naš ITM znaša pod 18,5, potem smo glede na svojo telesno višino podhranjeni oziroma presuhi. To pomeni, da v telo s hrano ne dobimo dovolj hranil. Zdrava in normalna telesna teža pomeni ITM med 18,5 in 24,9. V kolikor pa spadamo v skupino ljudi, ki imajo ITM višji od 25 (med 25 in 29,9), potem je telesna teža glede na višino previsoka. To pomeni, da smo prekomerno prehranjeni in bi bilo priporočljivo svojo telesno težo znižati z dieto, tako da bo indeks telesne teže pod 25. ITM med 30 in 40 je območje debelosti, običajno je pri takšnem indeksu telesne teže tudi precej teže shujšati na primerno telesno težo. ITM nad 40 je znamenje za alarm in ekstremno debelost. Za zmanjšanje tako velike telesne teže, je običajno potrebna pomoč specialista.

Izračun indeksa telesne mase

Za izračun indeksa telesne teže je na spletu veliko spletnih kalkulatorjev, s pomočjo katerih lahko hitro ugotovimo, kakšen je naš ITM. Običajno moramo vnesti samo podatek o naši telesni teži in o telesni višini, nato pa nam kalkulator sam izračuna, kolikšen je naš ITM. Nekateri kalkulatorji nam ob izračunu prikažejo tudi, koliko kg bi morali izgubiti, da bi bil naš indeks telesne teže v normalnih mejah. Indeks telesne teže pa si lahko izračunamo tudi sami.

Primer:

Telesna teža: 65 kg

Telesna višina: 169 cm

ITM: 65 : (1, 69m x 1,69m) = 22,75 – ITM = 22,75 pomeni normalno telesno težo.

Preberite si, kako je mogoče s programi hujšanja poskrbeti za normalno telesno težo.

© 17. 05. 2024 - VseRevije.si. Oglaševanje.