Zadnji trend opremljanja prostorov - notranja vrata brez vidnih podbojev
| Članek je bil prebran 1.548 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Tudi vi razmišljate o prenovi stanovanja ali pa morda povsem na novo opremljate svoj na novo zgrajeni dom? Če je vaš odgovor na zastavljeno vprašanje »da«, potem naslednjega trenda v notranjem oblikovanju gotovo ne smete zamuditi!

vrata s skritim podbojemNotranja vrata, kjer se podbojev sploh ne vidi

Zadnji in zelo vroč trend v notranjem oblikovanju so torej notranja vrata brez vidnih podbojev. Tudi na področju notranjih vrat namreč oblikovanje teži k minimalizmu in čim bolj čistim linijam. Vse v prostoru mora biti čim manj moteče, vsiljivo ali, konec koncev, štrleče. Nekateri proizvajalci notranjih vrat so želeli težiti tem trendom in tako so nastala notranja vrata, pri katerih ni vidnih podbojev, ampak so videti v celoti zazidana v steno. Takšna notranja vrata se s stenami stanovanja ali hiše kar zlijejo in razen kljuk jih nič ne izdaja, da gre pravzaprav za vrata. Notranja vrata brez vidnih podbojev od stene loči le ozka reža, sicer pa s celotnim prostorom delujejo zelo povezano in homogeno. Nekatere takšna poravnanost vratnih kril z ravnino stene navdušuje, spet drugi so do takšnih notranjih vrat zaenkrat še nekoliko zadržani. Podboj takih vrat je skrit za mavčno-kartonske plošče ali za omet. Za tako izvedbo notranjih vrat se odločajo predvsem ljubitelji minimalističnih ambientov, s svojo eleganco pa lahko dopolnijo tudi druge sloge. Notranja vrata brez vidnih podbojev so kakor nalašč za vse tiste prostore, kjer si želimo čim bolj diskretne prehode. Taka vrata pa seveda niso samo estetsko dovršena, ampak se lahko pohvalijo tudi z trpežnim vgrajenim okovjem, neslišnim zapiranjem in široko izbiro zapiralnih mehanizmov. Najbolj pogosta izvedba je sistem odpiranja v podboj (sistem na potisk). Takšna izvedba terja tudi najmanj prostora, saj se vrtišče vrat umakne na zunanji rob zidu. Čeprav marsikdo misli, da se takšna vrata ne da odpreti v celoti, pa nasprotno, vrata brez vidnih podbojev omogočajo odpiranje kar za 180 %.

Vrata brez vidnih podbojev tudi kot vhodna vrata?

Vrata brez vidnih podbojev pa ne dominirajo samo v notranjosti domov, ampak se nekateri zanje odločijo tudi, ko gre za vhodna stanovanjska vrata. Lahko bi rekli, da je oblika takih vrat tako brezčasna in elegantna, da jih e brez težav mogoče vgraditi prav v vse prostore. Dodatna prednost take izvedbe notranjih vrat je tudi to, da nekih posebnih omejitev oziroma zahtev pri vgradnji ni, razen debeline stene. Debelina mora biti za vgraditev nevidnega podboja vsaj 6 cm. Vrata brez vidnih podbojev je mogoče vgraditi tako v adaptacije (pri prenovah), kakor v novogradnje. Okvir vrat je narejen tako, da ga je moč vgraditi v razne vrste sten (zidane, mavčno-kartonaste, itd.).

Material in izolacija vrat brez vidnih podbojev

Glede materiala tovrstnih vrat skoraj da ni omejitve. Tako lahko izbiramo med materiali, ki smo jih vajeni pri klasično izvedenih vratih, pa tudi med manj konvencionalnimi materiali, npr. med betonom, kovino, kamnom, keramiko, itd. Vratna krila je nato mogoče obložiti s tapeto ali usnjem in ga prebarvati, da je videti enake barve kakor stena. Raziskave in testiranja so pokazala, da so vrata s skritimi podboji nekoliko manj zvočno izolativna kakor klasična vrata, pri toplotni izolativnosti pa ni razlik. Pri izvedbi vrat s skritimi podboji je bistvenega pomena, da se delo prepusti strokovnjakom. Takšna vgradnja namreč zahteva obilo natančnosti. Pomembno je tudi, da je stena, v katero vrata vgrajujemo, stabilna in trdna, sicer se lahko pojavlja povešanje ali nihanje vrat, pride pa lahko celo do pokanj na stiku zida s podbojem. Poleg tega neustrezna oziroma nekvalitetna vgradnja lahko pomeni tudi slabše zapiranje, neustrezno tesnjenje, itd. Če vgradnja ni opravljena strokovno, to lahko bistveno zmanjša tudi življenjsko dobo okvirja vrat. Če je z vgradnjo vse izvedeno pravilno, potem je življenjska doba vrat brez vidnih podbojev nekje med 30 in 40 leti.

Kaj pa cena takšnih vrat?

Vrata brez vidnih podbojev so pričakovano dražja od klasičnih notranjih vrat. Cene za komplet (vratno krilo in podboj) se tako gibljejo nekje od 500 evrov navzgor, seveda pa cena lahko močno variira glede na izbrane mere in material vrat. Višja cena vrat s skritimi podboji je rezultat tega, da imajo ta vrata vgrajene skrite sisteme nasadil, skrite kljuke, magnetno ključavnico, itd.

Preberite tudi, koliko vas bodo stala vhodna vrata – vhodna vrata cenik!

© 17. 05. 2024 - VseRevije.si. Oglaševanje.