Podjetja danes potrebujejo prilagodljivost
| Članek je bil prebran 372 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Kriza, ki jo je prinesel koronavirus, je spremenila svet. Spremembe so vidne v gospodarstvu in podjetja bodo morala prilagoditi svoje poslovanje. Predvsem managerji so tisti, ki imajo v rokah načrtovanje prihodnosti. Kako poslovati v pokoronskem času?

Nova realnost

Kako je koronakriza spremenila svet?

V korona času je vse nepredvidljivo. Dolgoročne posledice na gospodarstvo in poslovanje podjetij so precej nejasne. Prav zato je pri podjetjih najpomembnejša prilagodljivost. Hiter odziv na spremembo strategije in poslovanja se morajo lotiti vsa podjetja. Kako uspešni so pri tem, je odvisno tudi od vodstva. Zato imajo prednost pri soočanju s krizo podjetja z izkušenim managementom. Še pomembnejša postaja komunikacija. Negotovost povzroča največ zmede. Zato je podajanje informacij zaposlenim, kupcem in vsem ostalim udeleženim v delovanje podjetja neprecenljivo. Vse pomembnejše postaja razumevanje deležnikov. Smiselno je, da podjetja prilagodijo cene, ponudbo in celo dostop do podjetja. Trgovci danes ne morejo več brez spletne trgovine. Svet je postal vse bolj digitaliziran in povezan na različnih področjih. Povezovanje deležnikov v dobavni verigi lahko precej ublaži posledice krize in olajša poslovanje.

Spreminja se usmeritev dejavnosti

V letu 2020 se je gospodarstvo precej preoblikovalo. Nenujne dejavnosti so zmanjšale svoj obseg. Marsikatera podjetja so tako morala zapreti svoja vrata. Na drugi strani pa so začela cveteti podjetja, ki so nujna za vsakodnevno življenje in tista, ki so se znala ustrezno preoblikovati. Trgovci z živili so tudi letos ostali med pomembnejšimi pospeševalci gospodarstva. Vendar pa njihov uspeh temelji na uspešni digitalizaciji in uporabi tehnoloških orodij. Pod vodstvom Tomislava Čizmića je Mercator s spletno trgovino, ki omogoča brezstično plačilo in dostavo, rešil marsikatero gospodinjstvo. Leto 2020 je prineslo uspeh dejavnostim, ki so osredotočene na spletne storitve in IT tehnologijo. Virtualne pisarne so delovale s pomočjo spletnih komunikacijskih orodij. Zdravstvena kriza je pokazala, da so baze podatkov ključne za uspeh zdravstva. Direktor podjetja Better Tomaž Gornik je prepričan, da so informacijske storitve zdravstvu lahko v veliko pomoč.

Kaj nas čaka leta 2021?

Kriza je prinesla spremembe, ki bodo opazne tudi v prihodnosti. Nekatera podjetja so se bila sposobna hitro prilagoditi. Spet druga zaradi narave dela potrebujejo več časa in bodo ponoven uspeh iskala leta 2021. Predvsem proizvodne dejavnosti se bodo morale prilagoditi spremembam. Domel Holding pod vodstvom Matjaža Čemažarja kot primer proizvodnega podjetja si ne more privoščiti zaustavitve proizvodnje. Leto 2021 bo zagotovi prineslo več avtomatizacije. Večji izzivi čakajo prevoznike. Zmago Skobir, ki vodi Fraport Slovenija, se bo moral sprememb lotiti inovativno. Kljub temu da se je obseg turizma zmanjšal, letalski promet omogoča pomembno transportno nalogo, zato se ne bo ustavil. Zagotovo pa bodo podjetja tudi v prihodnjem letu nadaljevala trend digitalizacije. Tista podjetja, ki se bodo sposobna prilagoditi in v poslovanje vpeljati čim več digitalnih rešitev, bodo iz krize odšla kot zmagovalna.

Vsaka zgodba ima dve plati. Koronakriza je sicer prišla nepričakovano. In čeprav je prizadela mnogo podjetij in marsikatero panogo, je zahtevala hitre rešitve in prilagoditve za podjetja, ki so se izkazala kot uspešna. Predvsem digitalizacija in brezstično poslovanje bo tudi v prihodnosti glavna strategija večine podjetij, ki bosta omogočili še več učinkovitosti in varnosti pri poslovanju.

© 17. 05. 2024 - VseRevije.si. Oglaševanje.