Obnova stare hiše ali novogradnja?
| Članek je bil prebran 3.267 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Pogosto lahko slišimo, da je obnova starejše hiše dražja kot novogradnja. Pa to zares drži? Izvedba del in pridobivanje potrebne dokumentacije se pri obnovi stare in gradnji nove hiše zelo razlikujejo. Obnova stare hiše pogosto traja dlje časa in je mnogo bolj zapletena, kot če se hiše lotimo graditi na novo. Pri novogradnji je po drugi strani veliko časa in truda vloženega v pridobivanje gradbenega dovoljenja. V kolikor zemljišče nima urejenih komunalnih priključkov, je potrebno pred pridobivanjem gradbenega dovoljenja urediti tudi to. Pri obnovah je potrebno gradbeno dovoljenje pridobiti zgolj v nekaterih primerih, na primer, če gre za posege v konstrukcijske elemente zgradbe. V kolikor obnova pomeni tekoče vzdrževanje stavbe in investicijsko-vzdrževalna dela, potem dovoljenja ne potrebujemo. Pri obnovi je potrebno tudi na novo izračunati statiko objekta, da ne bo kasnejših težav pri gradbenih posegih.

Pri novogradnji moramo urediti komunalni prispevek, hišno številko ter vrisati in vpisati objekt v kataster stavb – vse to pri obnovi stare hiše odpade.

gradnjaKoliko stane obnova starejše hiše?

Obnova hiše, ki je stara več kot 80 let, zahteva minimalno 50.000 evrov vloženih sredstev za obnovo. V tem primeru bi celoten projekt obnove (nakup hiše in obnovitvena dela) z lahkoto nanesel 180.000 evrov.

Koliko stane gradnja novogradnje?

Pri novogradnji, primerljivo veliki zgoraj ocenjeni stari hiši, je potrebno najprej kupiti parcelo oziroma zemljišče – to bo stalo med 30.000 in 35.000 evri. Komunalno opremljanje in prispevek nanesejo še dodatnih 20.000 evrov. 10.000 evrov bomo potrebovali za izdelavo projektne dokumentacije in soglasja. Samo gradnja temelje plošče znaša 9.000 eur, gradnja, montaža, vhodna vrata in finalizacija hiše velikosti 120 m2 pa znese okoli 145.000 eur. Urejanje okolice pride še dodatne 4.000, cela investicija novogradnje pa okoli 220.000 evrov.

Obnova je cenejša, toda…

Čeprav se izkaže, da je lahko obnova cenejša rešitev, pa je njena velika slabost to, da se zna zelo zavleči. Traja lahko dlje časa, kot smo predvideli, še posebej, ker obnovo izvajajo različni mojstri. Če gradimo montažno novogradnjo, jo lahko začne in konča en sam izvajalec.

© 03. 05. 2025 - VseRevije.si. Oglaševanje.