Če par, ki se trudi spočeti novo življenje, takoj ne uspe zanositi, še ne govorimo o neplodnosti. Neplodnost je stanje, ko po enem letu rednih ter nezaščitenih spolnih odnosih pri paru ne pride do zanositve. Poznamo primarno in sekundarno neplodnost. Primarna neplodnost pomeni stanje, ko pri paru še ni prišlo do spočetja. Sekundarna neplodnost pa je stanje, ko je par v preteklosti že spočel življenje, sedaj pa do ponovne zanositve ne pride.
Vzroki za neplodnost se lahko ugotovijo pri ženski (ženska neplodnost), moškem (moška neplodnost) ali pri obeh partnerjih. Obstaja tudi veliko primerov, ko točnega vzroka za neplodnost ne moremo ugotoviti – to se imenuje nepojasnjena neplodnost.
V 80 % primerov so vzroki naslednji:
Možni so tudi drugi vzroki, na primer starost ženske (z leti plodnost močno upada), miomi, prekomerna telesna teža, razvojne nepravilnosti maternice, sistemske bolezni (sladkorna, bolezni ščitnice), spolno prenosljive bolezni, zdravila (antidepresivi, steroidi, itd.).
Za 30 % neplodnosti so vzroki pri moškem, za 30 % pri ženski, za 30 % pa pri obeh. 10 % vzrokov za neplodnost ostaja nepojasnjenih.
V svetu je neplodnost pogost problem, s podobnimi težavami pa se sooča tudi mnogo slovenskih parov, ki želijo zanositi. Zanimivo je, da je bila v preteklosti neplodnost precej redka težava, šlo je prej za izjemo kot pravilo. Danes se stanje poslabšuje. V Sloveniji se tako z neplodnostjo in težavami pri zanositvi srečuje vsak 7 par. Podobno je tudi stanje v drugih evropskih državah. Mnogi strokovnjaki so prepričani, da je izvor težav pri zanositvi mogoče iskati tudi v današnjem načinu življenja, slabih razvadah, prekomernem stresu, nezdravi prehrani in premalo gibanja. Mogoče je sklepati, da bi z bolj zdravim življenjskih slogom pogostost neplodnosti vsaj nekoliko upadla.