Je spletno bančništvo varno?
| Članek je bil prebran 1.372 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Spletno bančništvo je nekaj, kar danes uporablja že velik del populacije. Kot pri vsaki drugi obliki poslovanja z denarjem, se tudi pri spletnem bančništvu zastavlja vprašanje o njegovi varnosti. Pri nas obstaja več spletnih bank (npr. inet banka koper, itd.), zato se mnogi uporabniki najprej vprašajo, katera spletna banka je najbolj varna in ima najboljšo zaščito pred hekerskimi vdori. Najprej je pri tem pomembno poudariti, da lahko največ za varnost svojega računa naredimo sami – s tem, da upoštevamo nekatere temeljne nasvete za varno bančno poslovanje preko spleta. Slovenski pregovor pravi: »Priložnost dela tatu«, kar še kako drži tudi, ko govorimo o spletnem bančništvu.

spletno bančništvoNasveti, da bo spletno bančništvo varno

Pri spletnem bančništvu si je na začetku potrebno priznati eno stvar – kot pri vsaki drugi stvari na svetovnem spletu, je tudi na področju spletnih bank tako, da 10 %, nepredušne varnosti ni! Kljub temu lahko sami s pravilnim in previdnim ukrepanjem na spletu naredimo vse za to, da je spletno bančništvo še vedno varno za uporabo. Slovenske banke svojim uporabnikom običajno nudijo dva tipa elektronskega bančništva, pri obeh pa je za dostopanje do spletne banke potrebna 2-faktorska avtentifikacija. Gre za to, da mora uporabnik vedeti dva podatka, in sicer: »nekaj, kar veš« in »nekaj, kar imaš«. Pri prvi obliki to pomeni geslo in digitalni certifikat, pri drugi pa geslo in generator gesel. Obe obliki preverjanja sta žal lahko žrtev goljufije ali zlorab. Včasih hekerji do teh podatkov dostopajo tako, da vaš računalnik okužijo z zlonamerno kodo – to so običajno trojanci, ki si zabeležijo pritiske tipk. To pa je seveda dovolj, da goljuf prestreže gesla, ki ste jih na vašem računalniku uporabljali. Na tak način se lahko nepridipravi dokopljejo tudi do digitalnega certifikata, v kolikor ga ima uporabnik shranjenega na računalniku. Prvi preventivni korak je torej ta, da digitalni certifikat raje shranimo na USB ključ ali pametno kartico – obstajajo posebne naprave, ki so namenjene samo za shranjevanje digitalnih potrdil. Te naprave dovolijo, da nanje shranimo certifikat, ne dovolijo pa, da bi ga bilo mogoče iz nje prekopirati. V vsakem primeru je bolje po uporabi spletne banke USB ključ ali kartico odstraniti iz računalnika, računalnik pa izklopiti, ko ga ne uporabljamo. Pri uporabi generatorja gesel je možnost zlorabe sicer manjša, vendarle pa je potrebno kljub temu biti previden. To pomeni naslednje ukrepe:

To je minimalno, kar je potrebno storiti za spletno varnost. Spletnega gesla za spletno banko tudi nikoli nikomur ne zaupajmo, te informacije pa nikoli ne posredujemo preko spleta (npr. v elektronskem sporočilu, ipd.). Nikoli ne smemo nasesti niti raznim poskusom zlorabe, ko se tretja oseba pretvarja, da je banka in od uporabnika zahteva geslo, številko računa ali dovoljenje za oddaljen dostop do vašega osebnega računalnika. Najbolje je za plačevanje računov in ostale bančne storitve uporabljati ločen računalnik – ki ni isti kakor tisti, s katerim se igrajo igrice, brska po internetu, ipd. Če je to mogoče, se je pri banki dobro naročiti tudi na dodatne varovalne mehanizme (npr. na SMS sporočila, ipd.). Previdni moramo biti tudi pri odpiranju elektronskih sporočil neznanih pošiljateljev, ki vsebujejo priponke, v katerih se nahaja zlonamerna koda.

Več o spletni banki IN in varnem spletnem poslovanju pa si preberite tule.

Preberite si tudi prispevek o spletnem gostovanju!

© 03. 05. 2025 - VseRevije.si. Oglaševanje.