Lepota bivanja je človeka navdihovala že v daljni preteklosti. Danes se včasih zdi, da smo tudi v notranjem oblikovanju zares videli že prav vse, toda vsakoletni pohištveni sejmi nas znova in znova presenečajo. Na njih lahko vidimo prihajajoče trende in podobo pohištva ter interierja prihodnosti. Velik poudarek bo v prihodnje na mnogih novih materialih, iz katerih se da domiselno ustvariti inovativno in več dimenzionalno pohištvo.
Novim materialom, iz katerih se da narediti povsem drugačne kose pohištva, se je posvetila tudi razstava SaloneSatellite, ki deluje pod okriljem sejma Salone del Mobile. Ta razstava je že vrsto let prava priložnost za mlade oblikovalce, marsikomu izmed njih pa je ravno zaradi te razstave uspel preboj med pomembna imena oblikovanja. Razstava se je posvetila vprašanju, kako v oblikovanje vključiti nove materiale, ki imajo povsem nove zmogljivosti in uporabnosti – to pa pomeni, da je z njimi mogoče doseči tudi nove zmogljivosti in uporabnosti pri končnih oblikovanih predmetih. In kako naj bi torej izgledalo takšno pohištvo prihodnje dobe? Na razstavi je bilo mogoče videti napihljivo mizo, zložljiv lestenec, stol, v katerega je mogoče natočiti toplo vodo ter ga s tem ogreti, itd. Napihljiva miza Inflatable Sidetable (studio Philipp Beishem) je narejena iz malo poznanega materiala hipalon (hypalon), ki je zelo trpežen in odporen na raznolike vremenske vpliva, običajno pa ga uporabljajo za izdelavo gumijastih čolnov. Miza je prejela tudi prvo nagrado žirije na razstavi. Na drugo mesto se je uvrstil Warm Stool (japonski studio Bouillon), ki ima posebno funkcijo – gretje. V stol je mogoče natočiti vročo vodo, s čimer se segreje sedišče, ki je narejeno iz terracotte. Stol je primer združitve tradicionalnih metod dela in novejšega pristopa. Zanimiva je bila tudi kombinacija tradicionalnega materiala (bombažne niti) s sodobno biorazgradljivo smolo (bioresin), v izdelek Bobina Chair. Med novimi materiali in načini oblikovanja je prisoten tudi 3D-tisk. Mnogi mladi oblikovalci so se tako odločili za uporabo nekih tradicionalnih veščin in načinov oblikovanja, ki so jih združili z novimi in inovativnimi materiali. Na ta način tudi novi kosi pohištva pripomorejo k ohranjanju tradicij iz različnih predelov sveta.
Na sejmu so se prestavili tudi slovenski ustvarjalci. Luka Stepan se je predstavil s 4 novimi kosi, ki predstavljajo »novi pragmatizem« (stol Leanon, stol Cantilevered, svetilo Yellyfish lamp in Stacking Shelves police). Drugi slovenski predstavnik je bila skupina Aklih, ki je predstavila pametno urbano klop Moment, 3D natisnjene izdelke in modularno steno AM 16. Slednja je požela veliko zanimanja, saj gre za steno tipa »vse v enem«, ki je idealna za veččlansko družino, ki si želi organiziran in urejen hodnik ali predsobo. Osnova stene je lesena površina, nanjo pa se naknadno lahko pritrdijo pastelne modre ročke (so snemljive), nanje pa nato lahko obesimo oblačila, ključe, torbe, itd. Na steno so pritrjene še police za čevlje in mini kaktus.
Novi materiali bodo v prihodnosti gotovo še narekovali tudi obliko, podobno pa bodo tudi oblikovalski trendi gotovo vplivali na to, po katerih materialih bodo največ posegali oblikovalci. V nobenem primeru pa nam gotovo ne bo dolgčas.